Poznejte současné české skladatele. Pražské jaro uvede očekávané premiéry

Výňatek z článku na serveru aktualne.cz

Letošní ročník festivalu Pražské jaro připomíná sté výročí české státnosti. U této příležitosti se dramaturgie ohlíží za díly významných českých i slovenských autorů 20. století, zároveň je ale v programu víc soudobé hudby než v posledních letech. Během následujících dvou týdnů na Pražském jaru zazní deset světových či českých premiér včetně očekávaných novinek.

Michal Müller: Passacaglia 1918

Světová premiéra, zahraje České noneto, Sál České národní banky, 20. května

Jedenašedesát let je také pražskému rodákovi Michalu Müllerovi, jehož skladba Passacaglia 1918 bude v neděli na programu koncertu Pražského jara v Sále České národní banky.

Müller vloni obdržel první cenu za kompozici Obrazy Hieronyma Bosche v lucemburské soutěži Artistes en herbe, v posledních letech zaujal též skladbami Karneval života a smrti pro violu, smyčcový orchestr a bicí nebo koncertem pro hoboj a smyčce nazvaným Zakřivená zrcadla.

Svou novinku Passacaglia 1918 napsal na objednávku Pražského jara u příležitosti stého výročí československé státnosti. „Passacaglia 1918 přestavuje opakující se model v různých podobách, stejně jako se v určité podobě opakují události, modely a stereotypy naší historie,“ vysvětluje Müller.

„Jinak byly změny chápány tenkrát, jinak s odstupem času a často odlišný měly dopad na životy většiny lidí v širším kontextu. Léta velkých změn mohou z dnešního pohledu v mnoha ohledech představovat řetězení kontrastů i paradoxů. A zhruba takto nějak bychom s trochou nadsázky mohli nazvat i použité kompoziční techniky v horizontální i ve vertikální struktuře mé skladby,“ dodává.

Výňatek z článku na serveru aktualne.cz

Sdílejte příspěvek

Share on facebook
Share on twitter
Share on pinterest
Share on email